„Je pravda, že ženy dokážou věci zvládnout rychleji.“


 

Řidičky nákladních vozů jsou tady

Velký nákladní vůz s ženskou tváří za volantem. Vozidlo DAF se samolepkou Mickey Mouse, která upoutá vaši pozornost. Ada Wiacek to považuje za koníček, každodenní práci a poslední dobou je to pro ni i způsob podnikání.

Žena, která řídí nákladní vůz, není v současnosti už tak vzácným jevem. Odhaduje se, že jen v Polsku je 3 200 „dam za volantem“. A co více, zaměstnavatelé prohlašují, že ženy podávají stejně dobrý výkon jako muži: pracují neúnavně, pečlivě, jsou dochvilné a mají lepší sociální dovednosti, což se hodí, pokud potřebujete diplomaticky řešit problémy. „Je pravda, že ženy dokážou věci zvládnout rychleji. Když do kanceláře vkročí žena, nalezení rampy pro vykládku najednou už není takový problém,“ směje se Ada. Je to řidička a spolumajitelka společnosti Ligenza Transport.

„Dokážeš to?“ „Jasně!“

Ada pracuje jako spoluřidička se svým snoubencem, kterým je Pawel Ligenza. Společně najezdí tisíce kilomentrů v bílo-červeném modelu 480 HP DAF XF Pure Excellence. Nálepku Mickey Mouse si nelze splést. Vedou spolu také malou společnost zabývající se dodávkami dílů, která obvykle působí na španělském trhu. Smluvně pracují pro firmu Wichot Transport, svého bývalého zaměstnavatele, kterému nevadilo, že si založili vlastní podnik – dokonce jim nabídl pomoc. „Pawel i já jsme začali s profesionálním řízením při práci pro tuhle společnost. Pawel má sedm let řidičských zkušeností, já mám tři. Jak to začalo? Zjistila jsem, že mi čas bez Pawla utíká pomalu. Jednoho dne jsem mu řekla: „A dost! Budu jezdit s tebou!“ V té době bylo ve společnosti volné místo. Pawel řekl šéfovi, že má ideálního kandidáta na druhého řidiče. Nejdřív tomu majitel společnosti nemohl uvěřit, ale pak mě pozval na pohovor, který trval asi tři minuty. Položil mi jedinou otázku: „Dokážeš to?“ Řekla jsem: „Samozřejmě že dokážu!“ směje se Ada, první žena v řadách této společnosti.

Větší počet „dam za volantem“

Tehdy to byla novinka, ale situace se v průběhu let změnila – jak na polských, tak na evropských silnicích. „Pro někoho je to možná překvapivé, ale já opravdu nevidím rozdíl mezi muži a ženami, pokud jde o styl jízdy nebo o přístup, který k nim lidé v oboru mají. Už neexistuje žádné přísné rozdělení, kdo má dělat jakou profesi podle toho, jestli je muž nebo žena. Muži jsou vynikající kuchaři, kadeřníci nebo pracují v salónech krásy. Vidím ženy řídit nákladní vozidla doslova několikrát za den, zvláště ve Francii nebo ve Španělsku, často i na dvě směny. Mám stejné povinnosti jako Pawel: řídím, pomáhám s vykládkou, měním pneumatiky, stahuju plachtu. Mám trochu problémy s vyššími nosníky – ne proto, že jsem žena, ale protože jsem prostě malá (154 cm). Nedávno jsem dokonce udělala rekord, 40 minut na výměnu pneumatiky!“ říká Ada.

Servisní dealer nabídl záchranné lano

Před rokem se Ada a Pawel rozhodli založit vlastní firmu. Založili společnost Ligenza Transport, ale jejich bývalý zaměstnavatel souhlasil s tím, že jim zajistí logistické služby. To bylo výhodné pro obě strany. „Cítili jsme, že potřebujeme větší nezávislost; a také jsme věděli, že i když se náklady i odpovědnost zvýšily, je to pro nás ziskovější,“ říká Ada. Přiznává, že jejich servisní dealer měl pro růst jejich podnikání zásadní význam. „Zabývají se vozidly a poskytují služby podpory našemu bývalému zaměstnavateli. Proto jsme je požádali o pomoc. Ukázalo se, že to byl dobrý nápad. „Nejen že nám pomohli najít finanční prostředky, ale také zabránili malé finanční katastrofě na naší straně. Řešení, se kterým jsme přišli my, by pro nás z dlouhodobého hlediska nebylo ziskové. Taková pomoc je pro nás dodnes velmi cenná. To a také vědomí, že máme někoho, kdo se nestará jen o vlastní potřeby, ale také o ty naše. Obě vozidla DAF byla dodána se servisními smlouvami, díky čemuž můžeme být klidní. Musíme se starat jen o řidiče, pneumatiky a palivo. Tyhle smlouvy se ukázaly jako velmi užitečné – už nejméně třikrát. Nedávno, když jsme byli v Německu, rozbily se nám klínové řemeny. Stačil jeden telefonát službě DAF ITS a za necelé dvě hodiny jsme byli zpátky na silnici. Opravdu si moc vážíme toho, že je náš servisní dealer otevřený našim návrhům a je k dispozici nonstop. Stačí mu říci, co potřebujeme a on přijde s řešením“, říká Ada.

Budoucnost přepravy s modelem DAF XF Pure Excellence

Firma Ligenza Transport možná podniká teprve rok, ale už má plány na další investice. Firma už vlastní dvě vozidla 480 HP DAF XF s luxusními kabinami, a letos plánují koupi nejnovějšího modelu XF SSC Pure Excellence. Mladý pár spolumajitelů má také k dispozici další dvojici řidičů tvořenou párem – a hledají další. Všechna vozidla DAF mají samolepky s tématikou z Disneyho animovaných filmů, což je další společný zájem Ady a Pawla. Pokud tedy uvidíte vozidlo DAF s polskou poznávací značkou a Mickey Mousem na kapotě, nezapomeňte zamávat. Za volantem nejspíš sedí Ada.

Lepší služby, lepší DAF