Download
  • 1 září 2018
  • Eindhoven
 

Výměna filtru DPF

Dobře udržovaný filtr DPF pomáhá udržovat váš DAF v optimální kondici. 

 
Workshop-DPF-Euro-6-replacing
 

Když jste za volantem vozidla DAF Euro 6, můžete si užívat výhod řízení velice kvalitního vozidla, které snese dlouhé intervaly mezi návštěvami u servisního dealera. Ale věděli jste, že je nezbytné provádět kvalitní údržbu naftového filtru pevných částic (DPF neboli Diesel Particulate Filter)? 

Emisní normy se v posledních desetiletích velmi zpřísnily a zvýšila se omezení výfukových emisí z motorů nákladních vozidel. Filtry DPF filtrují výfukové plyny vypouštěné výfukovými systémy a zachycují pevné částice (saze). 

V průběhu času mohou pevné částice filtr DPF ucpat. Proces regenerace slouží k přeměně pevných částic na popel: tím se opět ve filtru uvolní místo, zatímco popel ve filtru DPF zůstane. Čím větší nános pevných částic a popela se ve filtru DPF nahromadí, tím více paliva bude potřeba k provedení regenerace a tím větší je pravděpodobnost, že dojde ke snížení výkonu vozidla. 

Mohu regeneraci provést sám? 

Na přístrojové desce se zobrazují výstrahy na čtyřech úrovních. U prvních třech úrovní můžete proces regenerace zvládnout sami – použijete k tomu tlačítko na přístrojové desce. Čtvrtý a závěrečný výstražný signál znamená, že motor vozidla DAF nyní funguje pouze na 50 % maximálního výkonu. Pokud k tomu dojde, doporučujeme ihned kontaktovat servisního dealera DAF.

Jak může servisní dealer pomoci?

Při provádění servisu filtru DPF bude váš filtr DPF nahrazen dříve repasovaným filtrem DPF. To znamená, že nebudete muset čekat a můžete hned vrátit zpátky na silnici. Každý filtr bude poté projde důkladným čištěním a kontrolou, zda není někde ucpaný. Bude provedena série měření kvůli kontrole průchodnosti všech kanálů a nepřítomnosti usazenin pevných částic a popela. Servisní dealer pak rozhodne, zda je stav filtru DPF takový, aby mohl plnit svou funkci ve výfukovém systému. Pokud filtr DPF kritéria splní, je považován za stejně dobrý jako nový a lze jej znovu použít v celém dalším servisním intervalu. 

Průměrný filtr DPF je potřeba vyměnit každé tři roky nebo přibližně po ujetí 500,000 km, v závislosti na způsobu využití vozidla. Pozorně sledujte výstrahy na přístrojové desce. Pokud se výstražné signály začnou objevovat častěji, obraťte se na svého servisního dealera DAF. 

Čištění filtru DPF

Otázky?

Máte nějaké otázky k filtru DPF nebo k nějakým jiným dílům svého vozidla DAF? Kdykoli můžete navštívit servisního dealera DAF.