Ada Wiacek

„Je pravda, že ženy dokážou věci zvládnout rychleji.“

Ada Wiacek

 

Řidičky přicházejí na scénu

Velké nákladní vozidlo a mladá ženská tvář za volantem. Vozidlo DAF se zajímavou nálepkou Mickey Mouse. Pro Adu Wiacek je to koníček, každodenní práce a v poslední době také způsob podnikání.

Potkat ženu za volantem nákladního vozidla už dnes není taková vzácnost. Odhaduje se, že v samotném Polsku je až 3 200 řidiček. Co je ještě důležitější – zaměstnavatelé prohlašují, že výkony žen jsou stejně dobré jako u jejich mužských kolegů: pracují tvrdě, jsou důkladné, přesné a mají lepší sociální dovednosti, což se hodí, když potřebujete řešit problémy diplomaticky. „Je pravda, že ženy dokážou věci zvládnout rychleji. Když do kanceláře vkročí žena, najít rampu na vykládku už najednou není tak velký problém,“ směje se Ada. Je to řidička a spolumajitelka společnosti Ligenza Transport.

 
Ada Wiacek

 

„Zvládnu to?“ „No jistě!“

Ada pracuje jako druhá řidička se svým snoubencem, kterým je Pawel Ligenza. Společně ve svém bílo-červeném modelu DAF 480 XF Pure Excellence ujedou tisíce kilometrů. Nálepku Mickey Mouse rozeznáte i z velké vzdálenosti. Mají smluvní práci pro firmu Wichot Transport, což je jejich bývalý zaměstnavatel. Nejen, že mu nevadilo, když si založili novou firmu, ale dokonce jim i nabídl pomoc. „Pawel i já jsme s prací profesionálního řidiče začali při práci pro tuhle společnost. Pawel má sedm let zkušeností, já tři. Jak to začalo? Zjistila jsem, že stále hůř zvládám dny, kdy byl Pawel na cestách, Tak jsem si jednoho dne prostě řekla: „Už stačí! Pojedu s tebou!“ V té době bylo ve firmě volné místo. Pawel řekl svému nadřízenému, že jsem ideální kandidátka na druhého řidiče. Nejdřív tomu majitel firmy nemohl uvěřit, ale pak mě opravdu pozval na pohovor, který trval asi tři minuty. Položil mi jen jednu otázku: „Zvládnete to?“ Já jsem řekla: „No jistě, že to zvládnu!“ Tak jsem tady!“ směje se Ada, první žena mezi zaměstnanci této firmy. 

 

„Žen za volantem“ přibývá

Kdysi to byla novinka, ale situace se v průběhu let změnila, jak na polských, tak na evropských silnicích. „Někoho to může překvapit, ale po pravdě nevidím rozdíl mezi muži a ženami, pokud jde o styl jízdy nebo o přístup, který panuje v našem oboru. Dnes už není žádná tlustá čára, která by přísně definovala vysloveně mužské nebo ženské profese. Mnoho mužů jsou vynikající kuchaři, kadeřníci nebo pracují v salónech krásy. Vídám ženy za volantem nákladních vozidel doslova několikrát denně, zvláště ve Francii nebo Španělsku a často se ve směnách střídají. Mám stejné povinnosti jako Pawel: řídím, pomáhám s vykládkou, měním pneumatiky, stahuji plachtu. Mám trochu problém s horními nosníky – ne kvůli pohlaví, ale prostě jsem malá (154 cm). Nedávno se mi povedlo udělat rekord, výměna pneumatiky za 40 minut!“ říká Ada.


Budoucí přeprava s vozidlem DAF XF Pure Excellence

Společnost Ligenza Transport sice podniká teprve rok, ale už plánuje další investice. Společnost již vlastní dvě vozidla DAF 480 XF s kabinami v prémiovém provedení a letos plánuje zakoupit nejnovější model XF SSC Pure Excellence. Mladý pár spolumajitelů má také dva řidiče, další pár řidiče a řidičky – a přijímají další řidiče. Všechna vozidla DAF mají nálepky s tématikou animovaných postaviček Disney, což je další společný zájem Ady a Pawla. Pokud tedy uvidíte vozidlo značky DAF s polskou poznávací značkou a Mickey Mousem, nezapomeňte zamávat. Za volantem nejspíš sedí Ada.