DAF CF Electric

DAF - Elektrická a hybridní vozidla

Inovativní vozidla s elektrickým a hybridním pohonem ukazují cestu budoucího vývoje

 

Abychom zdůraznili cíl společnosti DAF, posílit špičkovou pozici ve vývoji nových technologií v oblasti silniční nákladní dopravy, zejména pokud jde o úsporu paliva a nízké emise, představili jsme kompletní řadu inovativních vozidel. Patří k nim modely DAF LF Electric a DAF CF Electric určené pro provoz v městských aglomeracích pro dopravu středně těžkých až těžkých nákladů, a také model DAF CF Hybrid určený pro národní přepravu s nulovými emisemi v městských oblastech a s maximální efektivitou provozu v případě potřeby delšího dojezdu. Tato inovativní řešení jsou vyvíjena v reakci na zlepšení lokální kvality ovzduší ve městech a také snížení emisí CO2.

 
DAF-LF-Electric

Inovativní vozidlo s elektrickým pohonem DAF LF Electric

DAF LF Electric je 19tunové vozidlo s plně elektrickým pohonem s nulovými emisemi, určené pro rozvážku ve městech. Vozidlo je vybaveno technologií Cummins s elektromotorem o výkonu 195 kW / 266 k (špičkový výkon: 250 kW / 340 k). Motor je napájen akumulátory s kapacitou až 222 kWh. Dojezd na jedno nabití je až 220 kilometrů v případě plně naloženého vozidla. Jelikož je akumulátor modulární, je možné měnit jeho kapacitu podle toho, jaký dojezd zákazník požaduje. Pro rozvážku zboží ve městech je dojezd vozidla DAF LF Electric ideální. 

 

Inovativní elektrické vozidlo DAF CF

DAF CF Electric představuje ideální řešení pro nulové emise při rozvážce zboží v městských oblastech, kde je vyžadováno větší užitečné zatížení a objem nákladu. Typickým zástupcem jsou návěsové soupravy s návěsy s jednou nebo dvěma nápravami – například v případě zásobování supermarketů.

DAF CF Electric je tahač 4x2 pro celkovou hmotnost soupravy až 37 tun. Tahač vychází z typu DAF CF a pro svůj plně elektrifikovaný provoz využívá vyspělou technologii E-Power společnosti VDL. Těžištěm jeho inteligentní pohonné soustavy je elektromotor o výkonu 210 kW / 286 k (špičkový výkon: 240 kW / 326 k), napájený soustavou lithium-iontových akumulátorů o celkové kapacitě 170 kWh.

DAF-CF-Electric

Dojezd vozidla DAF CF Electric činí přibližně 100 kilometrů, což pro rozvážku velkoobjemových nákladů ve městech zcela postačuje. Akumulátory lze rychle dobít za 30 minut, plné nabití je pak možné za pouhých 1,5 hodiny. Dobu nakládání a vykládání je možné využít k nabití akumulátoru.

 
DAF-CF-Hybrid

Inovativní elektrické vozidlo DAF CF Hybrid

DAF CF Hybrid byl vyvinut pro jízdu s nulovými emisemi v elektrickém režimu v městských oblastech, ale současně nabízí mnohem větší dojezdovou vzdálenost mimo město, díky nejnovější mimořádně čisté technologii vznětových motorů. Kombinací elektrického a vznětového motoru lze dosáhnout maximální účinnosti.

Moderní vozidlo DAF CF Hybrid je vybaveno velmi efektivním vznětovým motorem o zdvihovém objemu 10,8 litru PACCAR MX-11 (330 kW / 450 k) a elektromotorem ZF (75 kW / 100 k / špičkový výkon: 130 kW / 175 k), v kombinaci se speciální převodovkou ZF TraXon pro hybridní poháněcí soustavy. 

Elektromotor je napájen akumulátory o celkové kapacitě 85 kWh, což zajišťuje dojezd na plně elektrický pohon s nulovými emisemi do vzdálenosti 30 až 50 kilometrů, v závislosti na celkové hmotnosti jízdní soupravy. Akumulátory se mohou dobíjet ze vznětového motoru během jízdy na dálnici, nebo pomocí nabíječky DC na místě pro nabíjení. Vozidlo disponuje funkcí rychlého nabíjení. Úplné nabití trvá 30 minut a nabití až do 80 % trvá pouze 20 minut.

Mimo městské oblasti je model CF Hybrid poháněn čistým a efektivním vznětovým motorem PACCAR MX-11, kde hybridní technologie přináší další úspory paliva díky inteligentnímu řízení energie. Energie získaná rekuperací při brzdění je využita zpětně pr pohon vozidla v kombinaci elektromotoru a vznětového motoru v situacích, kdy je to nejvýhodnější, což vede ke snížení spotřeby paliva. 

Akumulátor hybridního systému poskytuje napájení pro elektrickou poháněcí soustavu, elektrický vzduchový kompresor a také volitelné inteligentní e-PTO. Pohon e-PTO lze využít například k zajištění napájení chladicího zařízení v chladírenských nástavbách u dopravy zboží s řízenou teplotou, kde přispívá tichému provozu.

Testy v terénu

První vozidla CF Electric se již v roce 2018 účastnila testování v běžném provozu u vybraných zákazníků. Stejné praktické zkoušky budou probíhat i u modelů LF Electric a CF Hybrid. Společnost DAF uvede inovativní vozidla, až na to bude trh připraven.