Download
  • čtvrtek 29. srpna 2019
  • Eindhoven
 

Osvětlení vozidla: vše o viditelnosti

Společnost DAF vyvíjí maximální úsilí pro zajištění lepší viditelnosti vozidel, a to jak pro řidiče, tak pro další účastníky silničního provozu. Osvětlení vozidla účastníky silničního provozu tom hraje klíčovou roli. Většinu osvětlení moderních nákladních vozidel zajišťují diody LED. To nejen přispívá ke snížení spotřeby energie, ale rovněž zvyšuje bezpečnost a pohodlí řidičů. Čtěte dál a zjistěte více o osvětlení vozidel a viditelnosti.

 
LED
 

Osvětlení nákladních vozidel: od halogenu k diodám LED

Obecně lze říci, že nákladní vozidla využívají halogenová světla nebo světla LED, přičemž tradiční halogenová žárovka je ta nejlevnější možnost. Halogenová žárovka vydává světlo pomocí vlákna, které podléhá opotřebení. Světlo LED obsahuje světelné diody (Light Emitting Diode), které se nemohou jednoduše porouchat. Přestože tato technologie vede k vyšší pořizovací ceně světla, znamená také delší životnost. Světelný výstup světla LED je také větší a má širší a hlubší záběr, a bílá barva méně namáhá oči řidičů. Díky tomu jsou diody LED nyní hlavním zdrojem osvětlení v našich vozidlech.

Jak lidé vnímají světlo nákladního vozidla

Vnímání světla lidským zrakem se nesmí podceňovat. Naše vnímání světla může ovlivnit nespočet věcí, například jeho intenzita, rozptyl a barva, ale také poloha, kterou vzhledem ke světlu zaujímáme. Ve společnosti DAF kombinujeme nejrůznější perspektivy, abychom dosáhli takzvaného optimálního bodu. Výsledkem je jedinečná barva světla DAF navržená tak, aby optimalizovala výkon ve většině běžných situací.

Osvětlení nákladního vozidla

Jak byste očekávali, každé vozidlo DAF je vybaveno veškerým standardním osvětlením, které umožňuje jeho bezpečné řízení. Můžete si také zakoupit další žárovky a příslušenství pro zvýšení viditelnosti, od směrových světel a blikačů až po obrysová světla a pracovní světla. Když k vozidlu doplňujete světla, nezapomeňte vzít v úvahu platné zákony a předpisy, protože instalace nadměrného osvětlení není povolena. Pokud světla překáží nebo oslepují řidiče v protisměru, vozidlo neprojde každoroční tecnickou kontrolou. Servisní dealeři DAF jsou dobře obeznámeni s konkrétními typy osvětlení, které je v rámci těchto zákonů a předpisů schváleno, takže se můžete s některým z nich poradit.

Nejlepší tip pro osvětlení vozidla

Kurosch Asghari, správce systémů externího osvětlení vozidel ve společnosti DAF Trucks, říká „Nikdy nesahejte na kryt světlometu! Je vyroben z polykarbonátu s ultrafialovou vnější vrstvou, která kryt chrání před UV paprsky. Pokud tuto vrstvu poškodíte (například škrábáním ledu v zimním období), kryt zežloutne. Je to nepraktické, není to bezpečné a také to negativně ovlivní vzhled vozidla. Žlutě zabarvený kryt je možné vyleštit, ale za několik měsíců znovu zežloutne. To je opravdu škoda. Pokud na světla nebudete sahat, budou i po deseti letech stále vypadat jako nová.“

Jak byste tedy měli tato světla čistit, když jsou špinavá?

Vždy se řiďte těmito čtyřmi tipy:

  • K čištění světel používejte pouze měkkou houbu.

  • Používejte speciální čistič oken nebo jen mýdlovou vodu.

  • Nepoužívejte škrabku na led ani automatickou myčku vozidel.

  • Při použití tlakového čističe udržujte vzdálenost alespoň 50 cm.

Máte nějaké otázky k osvětlení vozidla?

Chcete-li dozvědět více o osvětlení vozidla nebo o pravidlech pro přidávání světel na vozidlo, kontaktujte prosím nejbližšího servisního dealera DAF. Rád vám poskytne další informace a rady ohledně osvětlení vozidla.