DAF_NGD_XGplus_nameplate_wide

Výroba kapalného paliva z ekologické energie („power-to-liquid“)

Až 100% snížení emisí CO₂

 

Podíváme-li se dál do budoucnosti, vedle vodíku je na obzoru více paliv, která jsou 100% CO2 neutrální od výroby až po spalování a jsou dokonale vhodná pro pohon motoru s vnitřním spalováním. Příkladem jsou tzv. obnovitelná paliva typu „power-to-liquid“ neboli e-paliva, kdy je vodík vyráběn elektrolýzou za použití ekologicky vyrobené elektřiny zachycené z větrné a solární energie.

 
 

Sběr CO2

Tento vodík se spojí s recyklovaným CO2 a vzniká syntetické palivo. Filtry vyvíjené pro zachycování a ukládání CO2 jsou zásadní pro principu paliv typu „power-to-liquid“. Sběr CO2 uvolněný během spalování a jeho spojení s vodíkem uzavře celý cyklus. Vlastně CO2 které opouští výfuk, se používá k výrobě nového paliva.

 

CO2neutrální

Budoucí paliva typu „power-to-liquid“ mohou být distribuována prostřednictvím stávajících sítí pro distribuci paliv a lze je již použít v moderním motoru s vnitřním spalováním. Použití těchto paliv je zcela CO2 neutrální, pokud se vodík vyrábí například pomocí solární, vodní nebo větrné energie. Paliva typu „power-to-liquid“ se v současné době vyrábějí v malém měřítku a za vysoké ceny. Očekává se, že tato paliva budou mezi lety 2025 a 2030 dostupnější.

 
 

Vodík pro výrobu e-paliv vyráběn elektrolýzou za použití ekologicky vyrobené elektřiny zachycené z větrné a solární energie. Tento vodík se spojí s recyklovaným CO2 a vzniká syntetické palivo.

Power to liquid