Download
  • středa 20. ledna 2021
  • Eindhoven
 

Velká města zavádějí opatření pro povinné zajištění viditelnosti těžkých vozidel

Stále více velkých evropských měst zavádí legislativu zaměřenou na zvýšení bezpečnosti silničního provozu. V metropolitní oblasti Londýna, což je oblast s téměř devíti miliony obyvatel, platí opatření od loňského října. Vozidla o hmotnosti vyšší než 12 tun mohou být v oblasti provozována v případě, že mají majitelé vozidel bezpečnostní povolenku.

 
CZLP
 

V metropolitní oblasti Londýna jsou povolenky DVS již povinné

Číselné údaje jsou velice jasné: Počet obětí na silnicích je v britském hlavním městě dvakrát vyšší než ve zbývajících částech země. V porovnání s Manchesterem je v Londýně o 33 % více cyklistů a chodců, kteří jsou účastníky vážných nehod. Je dobře známo, že kombinace omezeného zorného pole, úzkých ulic a vysokého počtu účastníků silničního provozu může vést ke vzniku nebezpečné situace. Z toho důvodu Úřad metropolitní oblasti Londýna zavedl povolenky DVS pro vozidla HGV (vozidla pro přepravu těžkého zboží). Bez povolenky riskují majitelé vozidel velkou pokutu. Požadavek na povolenku platí nepřetržitě a pro všechna vozidla o hmotnosti vyšší než 12 tun, bez ohledu na to, ve které zemi je vozidlo zaregistrováno.    

Opatření pro zajištění viditelnosti a bezpečnostní systémy

Jaká opatření jsou nutná pro jízdu po metropolitní oblasti Londýna? To závisí na tom, kolik hvězdiček dostane vaše vozidlo v rámci hodnocení. Nová vozidla DAF LF (16 tun a 18 tun) jsou již z výroby vybavena příslušnými prvky pro zajištění viditelnosti a splňují požadavky na povolenku DVS. O povolenky lze bezplatně zažádat zde.

Pro vozidla DAF CF/XF je k dispozici široké spektrum TRP doplňků pro sledování mrtvého úhlu, stejně jako pro vozidla jiných značek. Tyto soupravy zvyšují bezpečnost ohrožených účastníků silničního provozu, kteří se vyskytují v mrtvých úhlech vozidla a přinášejí řidiči potřebný klid při řízení. Stejně tak je důležité, abyste splnili podmínky žádosti o povolenku DVS. 

Nejdůležitější funkce našich TRP souprav pro londýnský standard pro přímý výhled (DVS)

  • Systém snímačů na vozidle na straně spolujezdce
  • Systém zobrazení pro sledování vozidla na straně spolujezdce
  • Systémy hlasitých výstrah respektující okolní prostředí („signál bílého šumu“), které upozorňují ohrožené účastníky silničního provozu, že vozidlo zatáčí doprava nebo doleva
  • Výstražné štítky na zadní straně vozidla, které varují ohrožené účastníky silničního provozu před mrtvým úhlem vozidla

Každá souprava se dodává s podrobnými pokyny k instalaci a seřízení. Můžete nás samozřejmě kontaktovat a ujistit se, že je systém snímačů a zobrazení nainstalován a zkalibrován zcela v souladu s předpisy.

Opatření v jiných evropských městech

Také další města se nacházejí uprostřed procesu zavádění legislativy a předpisů pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu. V Německu a Rakousku se nyní použití systému sledování mrtvého úhlu důrazně doporučuje. Od 1. července 2020 jsou navíc systémy sledování mrtvého úhlu povinné pro nově registrovaná vozidla typu LHV (delší a těžší vozidlo neboli Longer Heavier Vehicle) a tato legislativa se brzo rozšíří. Francie od počátku tohoto roku vyžaduje, aby majitelé nákladních vozidel opatřili svá vozidla třemi výstražnými štítky, které ostatní účastníky silničního provozu upozorňují na mrtvý úhel jejich vozidla. Níže naleznete přehled příslušných DAF a TRP  dílů.

Německo - Asistent Odbočování

UK, Londýn - Direct Vision Standard

Francie - Výstražné Nálepky